هر آنچه که باید در مورد اخذ اقامت آلمان بدانیم!

 

قبل از آنکه تصمیم به مهاجرت به کشور آلمان بگیریم، باید از روش‌های اخذ اقامت آلمان و سایر موارد مرتبط با آن آگاه شویم.
در این صورت می‌توانیم یک دورنمای ذهنی از آنچه که قرار است در پیش رویمان قرار گیرد، داشته باشیم. مهاجرت به کشور آلمان و اخذ اقامت این کشور در قیاس با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به نسبت ساده‌تر است.
به همین دلیل سیر عظیم مهاجران برای ادامه تحصیل در آلمان، اشتغال، سرمایه گذاری و زندگی به کشور آلمان روی می‌آورند. شیوه‌های دریافت اقامت آلمان با توجه به شرایط هر یک از افراد و اهداف آنان متفاوت است.

به مراتب شرایط اقامت دائم آلمان برای شخصی که به منظور ادامه تحصیل به کشور آلمان مهاجرت می‌کند، با شخصی که به هدف سرمایه گذاری در آلمان به این کشور امی‌رود کاملا متفاوت بوده و هر یک روال قانونی منحصر به خود را در پی دارد.

انواع راه‌های اخذ اقامت آلمان چیست؟

شیوه‌های اخذ اقامت برای اهداف گوناگون با یکدیگر متفاوت است که به شرح هر یک از شیوه‌ها می‌پردازیم.

راحت‌ ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟ - روشهای مهاجرت به آلمان

 

1- اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

 

راحت‌ ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟ - روشهای مهاجرت به آلمان

ادامه تحصیل در آلمان از جمله آپشن‌هایی است که اغلب افراد جوان به آن روی آورده و علاوه بر آنکه می‌توانند از خدمات رایگان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بهره‌مند شوند، پس از یک دوره تحصیلی معین می‌توانند، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری  آلمان تبدیل نمایند.

در این صورت، مدت اقامت خود را تمدید کنند که البته پروسه‌های خاص خود را شامل می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های آلمان مستلزم دارا بودن مدرک زبان آلمانی است. اما در این میان دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیز این امکان را به مهاجران داده که بتوانند با زبان انگلیسی و دارا بودن مدرک آیلتس آکادمیک به ادامه تحصیل بپردازند.

قابل ذکر است که اخذ اقامت به صورت تحصیلی موقت بوده و نمی‌توان از طریق ویزای تحصیلی موفق به دریافت اقامت دائم آلمان شد، به همین دلیل پس از دوره‌های متمادی تحصیلی و دانشگاهی، به فرد این فرصت داده می‌شود که کار مورد نظر خود را بیابد. بدین ترتیب با یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می‌توان اقامت موقت خود را تمدید و با توجه به شرایط قانونی مختص به ویزای کار پس از یک دوره پنج ساله موفق به دریافت اقامت دائم آلمان شد.

 

2- اخذ اقامت آلمان از طریق اشتغال

 

راحت‌ ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟ - روشهای مهاجرت به آلمان

به دلیل فقدان نیروی انسانی جوان، اخذ اقامت کشور آلمان از طریق ویزای کاری به مراتب ساده تر است. شخص می‌تواند بر اساس رزومه‌های کاری و سوابق حرفه‌ای خود، برای جستجوی مشاغل فنی و مهندسی  اقدامات لازم را انجام دهد.

پس از گذشت چهار یا پنج سال زندگی و کار در آلمان و پرداخت مالیات‌های موجودراه هموار می‌شود. در چنین شرایطی شخص می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهد.
پس از گذشت سه سال از دریافت اقامت دائم، شخص موفق به تابعیت خاک آلمان می‌شود.

قابل ذکر است که برخی از افراد تفاوت معنای اقامت دائم و تابعیت را به روشنی نمی‌دانند.

تابعیت به معنای شهروندی، استفاده از حقوق شهروندی خاک آلمان و برخورداری از پاسپورت آلمانی می‌باشد. با توجه به فقدان نیروی انسانی جوان، اشتغال در مشاغل فنی از جمله راحت‌ترین شیوه‌های اخذ اقامت کشور آلمان است.

طبق آخرین برآوردها، حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند.
از این تعداد ۵۳٬۲ درصد مردان و ۴۶٬۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

تقریباً ۲٬۱ میلیون نفر از جمعیت آلمان را افراد بیکار تشکیل می‌دهند.
طبق این برآوردها نتیجه می‌گیریم، نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵–۶۴ ساله) ۵٬۱٪ تا ٪ ۶٬۴ می‌باشد.

 

3- اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

 

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری به دلیل متغیر بودن قوانین آن کمی دشوار و پیچیده است. اما اگر درصدد اخذ اقامت کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری هستید، پیشنهاد می‌شود که ثبت شرکت در آلمان را اجرایی نمایید. آلمان از نظر اقتصادی از جمله کشورهای ابر قدرتمند حوزه اروپا است، به همین دلیل برای افزایش کسب سود اقتصادی، کارآفرینی و توسعه کسب و کار خود بایستی از تمامی روند قانونی آن آگاه باشید تا بتوانید سرمایه گذاری خود را آگاهانه انجام دهید و موفق به اخذ اقامت کشور آلمان شوید.

روشهای متعددی برای سرمایه گذاری درآلمان وجود دارد.  ولی شما باید به این نکته توجه کنید که سرمایه گذاری شما باید برای آلمان مفید باشد. این کار می بایستی به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر باشد. قابل ذکر است با توجه به طبق ماده بیست و یک- بند یک قانون اقامت کشور آلمان، کسانی که قصد اقامت در آلمان از روشهای سرمایه گذاری دارند، می بایستی یک طرح توجیهی ارائه دهند. سرمایه گذاران می بایست این طرح توجیهی را برای پنج سال برای کسب و کار خود آماده کنند. این طرح توجیهی می بایست به اداره بازرگانی آلمان ارائه شود.

پیشنهاد می‌شود برای امور سرمایه گذاری در آلمان و دریافت اقامت آلمان از این طریق با مشاوران و وکلای با تجربه تماس حاصل فرمایید. با توجه به تجریه ی چندین ساله مرکز تخصصی اقامت آلمان در امر قانون تجارت و اقامت کشور آلمان، شما می توانید با خیالی آسوده آماده سازی طرح توجیهی را به کارشناسان و وکلای ما  بسپارید.

راحت‌ ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟ - روشهای مهاجرت به آلمان

 

4- اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

 

راحت‌ ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟ - روشهای مهاجرت به آلمان

تصمیم به ازدواج و آغاز زندگی مشترک یکی از مهم ترین لحظات زندگی است. در بسیاری از مواقع افراد از ملیت های مختلف با یکدیگر ازدواج می کنند. دولت ها نیز در این شرایط امکان دریافت اقامت کشور برای زوج فراهم می کند.
آلمان یکی از کشورهای توسعه یافته دنیا نیز شرایط اخذ اقامت از طریق ازدواج را فراهم کرده است. ازدواج با شخصی که دارنده اقامت دائم است و یا تابعیت کشور آلمان را دارد، از دیگر شیوه‌های رایج اخذ اقامت کشور آلمان است.

فرد مقیم در خاک آلمان باید از شرایط لازم مانند شغل مناسب، درآمد کافی و… برخوردار باشد.
در این صورت به دولت آلمان اثبات می‌شود که وی توانایی ساپورت نمودن همسرش را دارا می‌باشد.

از دیگر موارد مهم، به رسمیت شناختن ازدواج است. با توجه به رواج ازدواج‌های سوری، حساسیت دولت آلمان در این خصوص زیاد است.

هدف دولت آلمان این است تا با افرادی که با دروغ و ریاکاری در صدد گرفتن اقامت می‌باشند، مقابله کند.

فهرست
چطور میتونم کمکتون کنم؟ چت با ما