چگونگی دریافت ویزای کار آلمان

کشور آلمان از جمله مقصدهایی است که اغلب مهاجران برای ادامه زندگی، کار و تحصیل به آن سفر می‌کنند. از آنجایی که کشور آلمان فاقد نیروی متخصص جوان است، نیروهای کاری خود را از سایر کشورها به کار می‌گمارد. اغلب مشاغلی که می‌توان از طریق آن موفق به ویزای کار آلمان شد، مشاغل فنی و مهندسی است. این مشاغل طیف گسترده‌ای از فنون را در بر می‌گیرد که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم. از سوی دیگر بسیاری از افرادی که برای دریافت ویزای کار آلمان اقدام می‌کنند، نگران یادگیری زبان آلمانی هستند. بایستی خاطرنشان کنیم که مهاجران برای ورود به این کشور و مشغول به کار شدن نیازی به تسلط کامل زبان آلمانی ندارند و در حد محاوره کفایت می‌کند که آن هم نیز طی دوره آموزش زبان آلمانی که برای مهاجران برگزار می‌شود، می‌توانند مدرک پایه‌ای زبان آلمانی خود را دریافت کنند.

بنابراین هیچ‌گونه نگرانی درباره یادگیری زبان آلمانی نخواهد بود. از سوی دیگر اگر چنانچه موفق به دریافت ویزای کار آلمان شوید، می‌توانید از تمامی خدمات بیمه درمانی، سلامت و سایر خدمات اجتماعی به صورت رایگان بهره‌مند شوید. با توجه به مزایایی که این کشور در اختیار مهاجران قرار می‌دهد، اغلب مهاجران کشور آلمان را به عنوان اولین گزینه برای ادامه زندگی و آینده خود و خانواده‌شان انتخاب می‌کنند. در ادامه به شرح مختصری در ارتباط با چگونگی دریافت ویزای کار آلمان می‌پردازیم؛

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

 شرایط دریافت ویزای کار آلمان

کار کردن در مشاغل فنی و مهندسی در کشور آلمان مستلزم دارا بودن یک سری شرایطی است که متقاضیان بایستی برخوردار باشند. از جمله این شرایط می‌توان به رزومه تحصیلی، سوابق کاری، تجارب حرفه‌ای، دانش تخصصی، در صورت نیاز مدرک زبان آلمانی، گواهی تمکن مالی و موارد این چنینی است که به شرح هر یک به طور جداگانه می‌پردازیم؛

رزومه تحصیلی

برای دریافت ویزای کار آلمان بایستی دارای رزومه تحصیلی مرتبط با شغل انتخابی‌تان باشید. حداقل مدرک تحصیلی برای اشتغال به کار، سطح کارشناسی یا همان لیسانس است که متقاضی بایستی دارا باشد. گفتنی است که تمامی رزومه‌های تحصیلی تان بایستی به زبان آلمانی ترجمه شده باشد.

سوابق کاری

سوابق کاری مرتبط از دیگر شرایط دریافت ویزای کار آلمان به شمار می‌رود. شما می بایست سوابق کاری و اسناد مرتبط با تجارب حرفه‌ای‌تان را که به تایید کارفرما رسیده باشد، ارائه دهید. ذکر این نکته الزامی است که آلمان در برخی از تخصص‌ها دارای فقدان نیروی کار است و به همین دلیل از آنجایی که پذیرش نیرو در این تخصص‌ها به شدت مورد نیاز است، در برخی از تخصص‌ها سوابق کاری متقاضی ضرورت ندارد.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

گواهی تمکن مالی

گواهی تمکن مالی در واقع به معنای آن است که شما هزینه ‌ای اقامت ۶ ماه اول را در کشور آلمان  اعم از هزینه اجاره ملک در آلمان و … دارا می‌باشید. در نهایت شما تحت پوشش کمک‌ها و تایید کارفرمای آلمانی خواهید بود و از سوی کارفرمایی که شما را به عنوان نیروی کار استخدام کرده است، مورد حمایت مالی قرار می‌گیرید

مدرک زبان

همانطور که از پیش به آن اشاره شد، مدرک زبان برای برخی مشاغل فنی ضرورت ندارد. اگر چنانچه شما مشاغل مدیریتی را برگزینید، مستلزم ارائه مدرک زبان آلمانی در سطوح بالا هستید. قابل ذکر است که در صورت ارائه مدرک زبان می‌توانید از مشاغل بهتری بهره‌مند شوید

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان عبارتند از؛

ارائه پاسپورت با اعتبار یکساله

ارائه مدارک تحصیلی

ارائه مدرک زبان آلمانی

ارائه سوابق کاری

ارائه مدارک مرتبط با محل سکونت فرد در آلمان

ارائه گواهی تمکن مالی

ارائه نامه رسمی از سوی اسپانسر و یا کارفرما

قابل ذکر است که تمامی مدارک بایستی به زبان آلمانی ترجمه شده باشند. در نهایت تا حد امکان رزومه خود را به صورت تکمیلی ارائه دهید. پس از جمع آوری تمامی مدارک ضروری، فرم مرتبط با ویزای کاری آلمان را تکمیل نموده و برای ارسال مدارک با توجه به داشتن وقت قبلی به سفارت مراجعه نمایید

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

 مراحل اخذ ویزای کار آلمان

مرحله اول) فراهم نمودن تمامی مدارک ضروری

مرحله دوم) رزرو وقت قبلی از اتاق بازرگانی

مرحله سوم) مراجعه به اتاق بازرگانی و ارسال مدارک

 دریافت ویزای کار آلمان چقدر زمان می برد؟

اگر چنانچه مدارک ارسالی ناقص نباشد و به صورت تکمیلی ارائه داده شود، مدت رسیدگی به پرونده و جوابدهی برای پذیرش ویزای کار بین یک الی دو هفته به طول می‌انجامد. پیشنهاد می شود که یک ماه قبل‌تر از آنکه کشور مبداء را ترک نمایید، مدارک خود را به آلمان ارسال نمایید. قابل ذکر است که تا قبل از آنکه سفارت‌ها در ایران به اتاق بازرگانی تبدیل شوند، در سفارت نیز مصاحبه ای از متقاضیان انجام می‌شد. اما در حال حاضر تنها اتاق بازرگانی موظف به دریافت مدارک و ارسال آن به سایر کشورها را از جمله کشور آلمان را دارد که پس از مدت دو هفته بایستی از طریق ایمیل پیگیر پاسخ برای دریافت ویزای کاری آلمان شوید.

 مهاجرت به آلمان با ویزای کار آلمان

مهاجرت از طریق ویزای کاری از جمله بهترین راهکارهایی است که فرد می‌تواند آینده خود را در ابرقدرتمندترین کشور اروپایی عضو اتحادیه شینگن تضمین کند. از سوی دیگر اگر چنانچه در صدد ارتقاء کسب و کارتان، فعالیت‌های تبلیغاتی، شرکت در سمینارها، حضور در نمایشگاه‌ها و یا ثبت شرکت در آلمان می‌باشید و از این طریق می‌خواهید ویزای کار دریافت نمایید، این امکان به راحتی برایتان میسر است. قابل ذکر است که با اشتغال ثابت در خاک آلمان، می‌توانید موفق به دریافت بلو کارت شوید. اگر چنانچه بتوانید خود را در حوزه تخصصی که مشغول به کار هستید، اثبات کنید، می‌توانید موفق به دریافت بلو کارت شوید. بلوکارت این امکان را برایتان فراهم می‌سازد که بتوانید با استفاده از آن در دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن مشغول به کار شوید.

در واقع بلو کارت مناسب برای افرادی است که در صدد ادامه زندگی در سایر کشورهای اروپایی برآیند. بدین ترتیب می‌توانند موقعیت شغلی و کاری خود را به راحتی به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقال دهند.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

 مزایای ویزای کار آلمان

اگر چنانچه بتوانید موفق به دریافت ویزای کار‌ آلمان در تخصص‌های فنی و مهندسی شوید، آینده زندگی خود و خانواده تان را تضمین کردید. از آنجایی که کشور آلمان با کمبود نیروی انسانی جوان در حوزه‌ها و رشته‌های فنی روبرو است، دریافت ویزای کاری از جمله بهترین راهکارهای مهاجرت به خاک این کشور محسوب می شود. در نتیجه با ارائه مدارک تکمیلی و رزومه‌های کاری خود می‌توانید از بهترین شغل همراه با معقولانه‌ترین درآمد برخوردار شوید. از جمله مزایای ویزای کاری آلمان می‌توان به بهره‌مندی از خدمات اجتماعی و بیمه درمانی به طور رایگان اشاره کرد. همچنین اگر چنانچه متقاضی بتواند به مدت پنج سال در شغلی به طور ثابت مشغول به خدمت باشد، می‌تواند موفق به دریافت اقامت دائم آلمان نیز شود که منوط بر سابقه درخشان و مفید او در حیطه کاری می‌باشد.

از دیگر مزایای ویزای کار می‌توان به این نکته اشاره کرد که فرد می تواند بدون هیچگونه دغدغه‌ای همسر و فرزندانش را با خود به خاک آلمان ببرد. خانواده متقاضی نیز می‌توانند به راحتی از خدمات اجتماعی و رفاهی کشور آلمان بهره‌مند شوند و فرزندان نیز می‌توانند به طور رایگان و به زبان آلمانی در مدارس ادامه تحصیل دهند. درمجموع سفر به کشور آلمان و مهاجرت به آن از طریق ویزای کاری فواید بسیاری را از نظر رفاه اجتماعی، اقتصادی، تحصیلی و سایر موارد را شامل می‌شود. برای اطلاع بیشتر با چگونگی دریافت ویزای کار آلمان می‌توانید با کارشناسان مرتبط با این حوزه تماس حاصل کرده و از اطلاعات بیشتری بهره‌مند شوید.

فهرست
چطور میتونم کمکتون کنم؟ چت با ما