هزینه زندگی در آلمان

آلمان از جمله کشورهای قاره اروپا است که با کشورهایی مانند دانمارک، فرانسه، سوئیس اتریش، لهستان و جمهوری چک همسایه است. جمعیت آلمان بالغ بر ۸۲ میلیون نفر است که به دلیل افزایش مهاجران به این کشور، جمعیت آن نیز افزایش یافته است. هزینه زندگی در آلمان متناسب با رایج‌ترین مشاغل کاملا معقولانه و بهینه می‌باشد و به دلیل کمبود نیروی انسانی جوان، به کار گماشتن نیروی جوان خارجی یکی از پارامترهای اصلی برای تولید و توسعه در این کشور به شمار می‌رود. شرایط اقتصادی حاکم بر آلمان به گونه‌ای است که سرمایه گذاری در آلمان و نوآوری از سطح بسیار بالایی برخوردار است و حتی تصمیم گیری های اقتصادی مرتبط با کل قاره اروپا نیز از سوی آلمان تدوین می شود. به عبارتی از نظر حوزه اقتصادی این کشور از جمله ابر قدرتمندترین کشورهای حوزه شینگن به حساب می‌آید.

اگر چنانچه افراد بتوانند از رایج ترین مشاغل برخوردار باشند، به راحتی می‌توانند از عهده مخارج زندگی روزمره خود برآیند و نیازی به متحمل شدن سختی‌های فراوان و یا داشتن دو شغل نیست. در حال حاضر مشاغل فنی و مهندسی برای تمامی مهاجران مهیا بوده و افراد با توجه به رزومه‌های کاری و دانش فنی خود می‌توانند به راحتی مشغول به کار شوند. منتهای مراتب در خصوص مشاغل فنی و مهندسی، دانش تخصصی و سوابق حرفه‌ای از جمله پارامترهای حائز اهمیت است

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

 معایب و مزایای زندگی در آلمان

هر کشوری دارای یک سری ویژگی‌های منفی و مثبتی است که اغلب مهاجران بایستی به آن توجه داشته باشند. آنچه که حائز اهمیت است، شرایط مالی برای دانشجویانی است که در دانشگاه های آلمان تحصیل می‌کنند. که با توجه به نوع دانشگاه، شهریه‌های متغیری را شامل می‌شوند. به طور کلی با در نظر گرفتن ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، آلمان از جمله بهترین کشورهایی است که مهاجران برای ادامه زندگی در خارج از کشور به آن رجوع می‌کنند. از نظر آب و هوایی زمستان های بسیار سختی دارد که می‌توان آن را به عنوان یکی از معایب آن دانست.

همچنین اگر چنانچه قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر  را در مقطع کارشناسی دارید، بایستی از دانش زبان آلمانی برخوردار باشید. برای اشتغال در کارهای فنی و مهندسی، دانش زبان المانی در حد محاوره‌ای کافی است اما در حوزه مشاغل مدیریتی، ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی است. از جمله مزایای کشور آلمان می‌توان به فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه اشاره کرد. وقت شناسی برای مردمان آلمان از جمله پارامترهای مهمی است که بسیار به آن توجه می‌کنند.

بنابراین اگر برنامه کاری و یا یک ملاقات رسمی و یا حتی نیمه رسمی را در پیش دارد، حتما سر وقت در محل حضور داشته باشید. همچنین برخورداری از بیمه سلامت و استفاده رایگان از خدمات بیمه از دیگر مزایای این کشور محسوب می‌شود. در واقع زمانی که مهاجر به این کشور سفر می‌کند، در همان ابتدا تحت پوشش خدمات درمانی قرار می‌گیرد.

شرایط اقتصادی با ثبات آلمان

از سوی دیگر در این کشور مملو از موقعیت‌های کاری است، به طوریکه مهاجران و نیروی جوان به راحتی می‌توانند در مشاغل فنی و مهندسی مشغول به کار شوند. شرایط اقتصادی با ثبات آلمان را می‌توان به عنوان نمونه دیگری از مزایای این کشور دانست. در واقع تورم در این کشور جایگاهی ندارد و افراد می‌توانند در هر موقعیت و سطح زندگی از مزایای این کشور به خوبی بهره‌مند شوند. به عبارتی سطح زندگی مردمان آلمان با یکدیگر برابر است و فاصله طبقاتی به ندرت در میان مردمان به چشم می‌خورد.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

 هزینه اجاره خانه در آلمان

هزینه اجاره خانه در آلمان با توجه به شهر و منطقه متغیر است. به طوریکه هزینه اجاره خانه در شهرهای بزرگ آلمان مانند دوسلدورف، برلین و یا مونیخ به نسبت شهرهای کوچکتری نظیر هامبورگ گران‌تر است. اما از نظر سطح زندگی تمامی افراد می‌توانند از شرایط و امکانات همسانی بهره‌مند شوند. قابل ذکر است که هزینه اجاره خانه در آلمان، مانند سایر کشورها از لحاظ تعداد اتاق خواب‌ها، متراژ و نوع منزل مسکونی اعم از آپارتمان و ویلا متفاوت می‌باشد. معمولا افراد مجرد و یا دانشجو، سوئیت‌های یک خوابه ارزان قیمت کرایه می‌کنند که بتوانند به راحتی از عهده هزینه‌ها و پرداخت کرایه آن برآیند. به طور میانگین هزینه کرایه خانه از ۷۰۰ یورو آغاز و حتی به سه هزار یورو نیز می‌رسد. همانطور که از قبل به آن اشاره شد، هزینه‌ها مبنی بر شهر، ­­­­منطقه، متراژ و تعداد اتاق خواب ها محاسبه می‌شود.

هزینه مواد غذایی در آلمان

هزینه خرید مواد غذایی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه و ارزان است، به طوری‌که با کمترین درآمد و حقوق می‌توان از بهترین و مرغوب‌ترین مواد غذایی برخوردار شد و مردمان آلمان و حتی مهاجرانی که به تازگی به آلمان سفر کرده‌اند، از نظر تهیه خوراکی با هیچگونه دغدغه‌ای مواجه نخواهند شد. اگر چنانچه در آلمان شغل مناسبی دارید به راحتی می‌توانید با درآمد خود، مایحتاج روزانه خود را تهیه نمایید. به مراتب هزینه مواد غذایی برای دانشجویانی که فاقد بورسیه و یا فاقد شغل می‌باشند، کمی دشوارتر است و بایستی از دارایی‌های پس انداز خود برای تهیه مواد غذایی استفاده نمایند

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان 2020

 شرایط زندگی در سال ۲۰۲۰ به طبع با سالیان پیش کمی تغییر کرده و این تغییر و تحول حاصل پذیرش سیر عظیمی از مهاجرانی است که برای کار و ادامه زندگی وارد خاک آلمان می‌شوند. قاعدتا شرایط پناهندگی و اقامت دائم آلمان برای برخی از مهاجرانی که دارای رزومه تحصیلی و کاری مشخصی نیستند کمی دشوارتر شده است. البته با این‌حال آلمان همچنان پذیرای بخش عمده‌ای از مهاجرانی است که آلمان را برای ادامه زندگی خود انتخاب کرده‌اند. به دنبال آن هزینه‌های زندگی از جمله اجاره خانه نیز نوساناتی را به دنبال داشته است اما همچنان بهره‌مندی از مواد غذایی حتی با کمترین درآمد و استفاده از خدمات بیمه درمانی در اختیار تمامی مردم قرار می‌گیرد که همه بتوانند به طور برابر از اینگونه خدمات بهره‌مند شوند.

اما در مجموع بایستی خاطرنشان کنیم که هزینه‌های زندگی در آلمان در قیاس با سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن بسیار به صرفه و ارزان می‌باشد. علاوه بر آن کمک‌های دولتی را نبایستی از نظر دور انگاشت. مهاجرانی که آلمان را به عنوان مقصد آخر خود انتخاب می‌کنند از خدمات ویژه ای برخوردار خواهند شد و دولت تا حد امکان از نظر مالی و پوشش‌های خدمات درمانی، امکانات قابل توجهی را در اختیار افراد قرار می‌دهد

فهرست
چطور میتونم کمکتون کنم؟ چت با ما